Pozycjonowanie to bardzo istotny etap, który powinien być wykonywany przy każdych relokacjach maszyn i urządzeń. Co więcej, aby zapewnić ich prawidłowe działanie, przedsiębiorcy powinni korzystać z usług profesjonalistów dokonujących precyzyjnego ustalania położenia regularnie. W ten sposób można zapewnić poprawne działanie maszyn. Dlaczego powinno być to dokonywane przez profesjonalistów? Ponieważ posiadają oni odpowiednie doświadczenie i wiedzę, dzięki którym cały proces będzie wykonany poprawnie – bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Dodatkowo dysponują oni specjalistycznymi urządzeniami, mającymi na celu wspomaganie podczas określania kluczowych parametrów, które muszą być spełnione, aby maszyna była prawidłowo wypozycjonowana. W dzisiejszym wpisie przedstawimy ich specyfikę i w jaki sposób dokonać ich pomiaru.
Odpowiednie pozycjonowanie maszyn jest niezbędne we wszelkich branżach, w których precyzja, powtarzalność i bezpieczeństwo są kluczowe dla efektywności i poprawności jej działania. Ma ono istotny wpływ na jakość wykonanych operacji, eliminację błędów i minimalizację czasu przestojów. Jest ono nieodzowne w przypadku przemysłu produkcyjnego, obróbki materiałów, robotyki i automatyzacji. Pozycjonowanie maszyn ma szerszy zakres, obejmujący również precyzyjne ustalanie położenia w odniesieniu do określonych parametrów lub elementów systemu. Zapewnia ono stabilność i dokładność oraz umożliwia równomierne rozłożenie sił roboczych.
Konieczne jest uwzględnienie wielu istotnych parametrów podczas pozycjonowania maszyn. Trzeba jednak zauważyć, że nie ma uniwersalnego rozwiązania dla każdej maszyny. Różnią się one bowiem specyfiką, budową etc. W praktyce dobór odpowiednich parametrów do uwzględnienia zależy od konkretnych, wymagań technicznych i rodzaju maszyny. Poniżej zostaną omówione niektóre z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę.
Jeśli chodzi o pozycjonowanie maszyn położenie absolutne jest niezwykle istotne. Określa ono dokładną lokalizację danego urządzenia pod względem punktu odniesienia, osi lub innych elementów systemu. Pomiar i kontrola położenia absolutnego są istotne dla precyzyjnego pozycjonowania i zapewnienia zgodności z wymaganiami projektowymi. W tym celu używa się m.in. enkoderów absolutnych, magnetycznych czujników hallotronowych lub laserowych. W niektórych przypadkach możliwe jest także użycie systemów pomiarowych z odniesieniem do punktu zerowego, systemów wizyjnych czy układów GPS lub systemów lokalizacji.
W odróżnieniu od wcześniej przedstawionego parametru, ten parametr odnosi się do położenia maszyny w stosunku do innego sprzętu, narzędzi lub elementów w systemie. W przypadku wielomaszynowych układów lub operacji zespołowych pozycjonowanie względne jest niezbędne do zapewnienia odpowiednich odległości, równoległości lub symetrii między poszczególnymi elementami. Jego pomiar dokonywany jest za pomocą czujników inkrementalnych np. enkoderów inkrementalnych. Generują one impulsy elektryczne w odpowiedzi na ruch maszyny, na których można określić przemieszczenie względne maszyny. Często wykorzystywane są także systemy oparte na laserze czy położeniu magnetycznym. W przypadku pozycjonowania manualnego,w celu określenia położenia względnego można wykorzystać narzędzia pomiarowe, takie jak suwmiarki, mikrometry czy poziomice.
Pozycjonowanie maszyny pod względem kąta umożliwia odpowiednią rotację lub nachylenie sprzętu wokół osi. Jest to szczególnie ważny pomiar w przypadku obrabiarek, takich jak frezarki czy tokarki. Dokładne pozycjonowanie to niezbędny proces dla precyzyjnego frezowania, toczenia czy wiercenia pod odpowiednim kątem. Aby dokonać jego pomiaru, stosuje się m.in. enkodery kątowe, czyli specjalne czujniki montowane bezpośrednio na maszynie lub osiach obrotowych. Stosowane są także wskaźniki będące fizycznymi urządzeniami, które umożliwiają bezpośredni odczyt kąta.
Pomiar przesunięcia określa przemieszczenie maszyny wzdłuż osi X, Y i Z lub innych osi ruchu. Kontrolowanie tego parametru jest szczególnie ważne dla osiągnięcia dokładności wymiarowej, unikania kolizji i wykonywania żądanych trajektorii ruchu. Pomiaru przesunięcia dokonuje się za pomocą czujników odległości laserowych, magnetostrykcyjnych, położenia ultradźwiękowego czy też przesunięcia indukcyjnego.
Naszą firmę tworzy grupa ekspertów i profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie szeroko rozumianej automatyki przemysłowej dzięki czemu jesteśmy w stanie zrealizować z należytą starannością każde powierzone nam zadanie. Specjalizujemy się w rozładunkach i przemieszczeniach maszyn, montażu instalacji elektrycznych, automatyce przemysłowej oraz instalacjach odciągowych i wentylacyjnych. Dzięki wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro i zadowolenie Klienta oraz bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych przez nas prac.