Kon-Tech
relokacja maszyn

Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska naturalnego, którego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz odpowiednie zmniejszenie ilości odpadów. W polskim prawie pod tym pojęciem rozumie się taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania czegoś, o przeznaczeniu pierwotnym lub zupełnie innym. Dlatego recykling odnalazł się również wśród maszyn.

Recykling maszyn w Polsce

Tutaj, czyli w Polsce, recykling z roku na rok staje się coraz bardziej popularny i powszechny. Pomału zaczyna tworzyć się infrastruktura, która przeznaczona jest do utylizacji starych maszyn. Na terenie naszego kraju znajduje się obecnie kilka młynów przemysłowych, do których swobodnie można oddać zużyte maszyny. Dodatkowo, mogą one przerobić od 3000 do 7000 sztuk maszyn rocznie. Jednak zasadą działania recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie. To z kolei przyczynia się do tego, że chronione są surowce naturalne, które służą do wytworzenia konkretnych maszyn oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia. Życie zgodnie z ekologią stało się kluczowe, stąd też takie działanie jest jak najbardziej odpowiedzialne.

Odpowiednie zezłomowanie starej maszyny

Maszyny nie tylko przemysłowe, ale również rolnicze z biegiem lat psują się i stają się bezużyteczne. Wiele właścicieli zastanawia się co z takową maszyną zrobić. Jednak nie w każdym miejscu znajduje się specjalny młyn do przetwarzania maszyn przemysłowych. Jedni decydują się na samodzielne rozmontowanie maszyny, aby zachować z niej niektóre, mniej lub bardziej istotne części lub po prostu wystawić je na sprzedaż. Jednakże należy zdawać sobie sprawę z faktu, że takie działanie jest niezgodne z prawem. Taka samowolka może przysporzyć właścicielowi maszyny problemów, a w tym wysoką karę pieniężną. Dlatego w tym przypadku, najlepiej ze starą maszyną udać się prosto na złom. Złomowanie maszyn jest jednak o tyle milsze dla właścicieli, że jednak mają one sporą masę, co przełoży się na otrzymanie większej ilości pieniędzy za taki złom. Różnica jest taka, że za złomowanie auta osobowego zazwyczaj trzeba dopłacać, a z kolei w przypadku maszyn rolniczych - można na nich sporo zarobić.

Jak wygląda procedura złomowania?

Niedziałająca maszyna powinna trafić bezpośrednio do Stacji Demontażu Pojazdów. Jej właściciel koniecznie musi okazać w tym miejscu dowód rejestracyjny oraz właściwą kartę pojazdu. Jeśli dana maszyna ma więcej niż jednego właściciela, to oni wszyscy muszą stawić się w tym miejscu osobiście. Dopuszczalne jest również spisanie przez nich odpowiedniego upoważnienia dla jednej osoby, dzięki czemu większość nie będzie musiała się fatygować. Jeśli dokumenty nie wzbudzają żadnych zastrzeżeń to pracownicy stacji bez większego problemu odbiorą maszynę i wręczą dane zaświadczenie, dzięki któremu właściciel może swobodnie wyrejestrować pojazd i wypowiedzieć jego ubezpieczenie. Później wystarczy dostarczenie dokumentów do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w ciągu 30 dni po przekazaniu maszyny i całe formalności zostaną dokonane. To jest niezwykle kluczowe, aby cały proces przebiegł zgodnie z prawem, ponieważ inaczej można narazić się na niechciane problemy i dodatkowe, bardzo wysokie kary pieniężne. Warto pamiętać, że takie formalności w niektórych przypadkach załatwić można również przez internet lub telefonicznie, co dla niektórych może okazać się bardziej trafniejszą opcją.

Recykling jak i złomowanie maszyn jest niezwykle istotne. Ekologia w dzisiejszych czasach pełni ważną rolę w życiu, dlatego do kwestii związanych z utylizacją maszyn powinno podchodzić się odpowiedzialnie. Jednak wszystko musi zostać zorganizowane zgodnie z prawem, aby nie narazić się na zbędne problemy. Taki działanie nie tylko wspomoże środowiskowi naturalnemu, ale również właściciel danych maszyn może zarobić dodatkowe pieniądze.

Facebook
Facebook
Facebook
Google Plus
Google Plus
Google Plus